Naujienos

8 populiariausios apsaugos sistemų vystymosi kryptys 2023

Nors pasaulis susidūręs su pandemija tarsi sustojo ir apmirė, tačiau nepaisant patiriamų sunkumų apsaugos sistemų pramonė nesustodama toliau keitėsi, adaptavosi bei vystėsi. Kai kurios tendencijos netgi vystėsi sparčiau. Be tradicinės „fizinės saugos“, didelės ir mažos mūsų pramonės įmonės sparčiai pradeda kurti daugybę sienų, tokių kaip dirbtinis intelektas (DI), debesų kompiuterija, daiktų internetas ir kibernetinis saugumas. Apsaugos sistemų pramonė sparčiai keičiasi, pereinama nuo vien saugumo ir saugos priemonių prie tokių sprendimų, kur galėtų apimti platesnę sritį, kuri padidintų saugą ir kartu suteiktų bendruomenėms, įmonėms ir visuomenėms tvarumo lygius. Be tradicinės „fizinės saugos“, didelės ir mažos mūsų pramonės įmonės sparčiai pradeda taikyti daugybę naujų technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas, debesų kompiuterija, daiktų internetas ir kibernetinis saugumas.

Štai kelios kryptys, kurios gali būti svarbios ateityje:

1.      Dirbtinis intelektas visose srityse

Šiais laikais dirbtinis intelektas yra gana paplitęs saugumo pramonėje. Vis daugiau pramonės klientų pripažino DI vertę ir rado naujų DI programų panaudojimo įvairiuose scenarijuose. Tokios technologijos kaip automatinė numerių atpažinimo technologija (ANAT), automatinis įvykių fiksavimas, įspėjimų apie įvykius siuntimas, klaidingų pavojaus signalų mažinimu DI technologijos naudojamos platesnėms reikmėms, pvz., asmeninių apsaugos priemonių (AAP) aptikimui, pagyvenusių žmonių kritimo aptikimui, minų ant žemės paviršiaus aptikimui ir panašiai. Tuo tarpu mes taip pat matėme daugiau bendradarbiavimo visoje pramonėje, kai saugos gamintojai atidaro savo aparatinės įrangos produktus trečiųjų šalių AI programoms ir paleido atviras platformas, skirtas klientams kurti ir mokyti savo AI algoritmus, kad jie atitiktų individualius poreikius. DI buvo viena iš pagrindinių technologijų pertvarkant saugumo pramonę. Dėl pastaraisiais metais tobulėjančios puslaidininkių technologijos bei optimizuotų algoritmų, pagerėjusio skaičiavimo našumo ir sumažėjusių lustų kainos, dirbtinio intelekto programos palaipsniui atlieka pagrindines funkcijas ir gali būti pritaikytas visose pramonės srityse.

2.      Staigus IoT įrenginių plitimas pramonės srityje

Prie tinklo prijungus daugiau apsaugos kamerų ir kitų apsaugos įrenginių, saugos pramonė tampa svarbia daiktų interneto pasaulio dalimi, tuo būdu stipriai pagerindama savo stebėjimo galimybes. Akivaizdu, kad saugumo pramonės galimybės stipriai praplečia suteikiamos fizinės apsaugos paslaugos ribas. Tuo tarpu DI technologijų dėka prijungtieji įrenginiai tampa protingo daiktų interneto dalimi. DI ir daiktų interneto derinys saugumo pramonės galimybes pakelia į žymiai aukštesnį lygį, automatizuoja įmonių darbo eigą ir procedūras bei padeda skaitmeninei transformacijai įvairiose pramonės šakose, tokiose kaip energetika, logistika, gamyba, mažmeninė prekyba, švietimas, sveikatos priežiūra.

Dirbtinio intelekto ir daiktų interneto derinys suteikia pramonei daugiau galimybių, sparčiai plečiasi apsaugos įrenginių ir sistemų pritaikymo sritys ir suteikiamos paslaugos. Saugos įrenginių sistemos įgauna vis daugiau atpažinimo galimybių, tokių kaip radaras, Lidar, temperatūros matavimas, drėgmės jutimas ir dujų nuotėkio aptikimas. Šie nauji įrenginiai atlieka daugybę užduočių, kurioms prieš kelerius metus reikėjo kelių skirtingų įrenginių, apimančių ir saugos, ir kitas išmaniąsias funkcijas.

3.      Sujungtos sistemos kelia iššūkių ir duomenų saugojimo bei apdorojimo sistemoms

Privačių įmonių ir viešųjų paslaugų sektorių darbuotojai pastebi, kad išsibarstę ir izoliuoti skirtingose sistemose duomenys kliudo dalintis informacija ir bendradarbiauti, sudėtinga stebėti savo veiklos rodiklius. Apsaugos pramonės atstovai sutaria, kad vaizdo, prieigos kontrolės, signalizacijos, gaisrų prevencijos ir kitų avarinių situacijų valdymo sistemų suvienijimas būtų labai naudingas visiems, tiek verslui, vartotojams, tiek apsaugos sistemų priežiūros specialistams. Stipriai išsiskiria bendra tendencija, kuomet vis daugiau su saugumu nesusijusių sistemų, pavyzdžiui, žmogiškųjų išteklių, finansų, atsargų ir logistikos sistemų, tarpusavyje susiejamos vieningomis valdymo platformomis. Tuo būdu plečiamas bendradarbiavimas ir priimti svarbius sprendimus  tampa vis paprasčiau, tai lemia supaprastinta prieiga prie išsamesnių duomenų ir bei spartesnė jų analizė.

4.      Debesų inžinerija paremti sprendimai ir paslaugos taps esminiais veiksniais

Kaip ir dirbtinis intelektas, debesų kompiuterijos sprendimai nėra nauja tendencija, tačiau ji apima vis daugiau ir daugiau sričių. Tiek smulkaus tiek vidutinio ir stambaus verslo įmonės vis dažniau naudojasi apsaugos sprendimais bei paslaugomis paremtais debesų kompiuterija. Ir, kaip matome ir dabar, pandemija paspartino žmonių ir įmonių visame pasaulyje perėjimą prie debesų kompiuterijos operacijų.

Paprastai įmonės nori platformų ar paslaugų, kurios būtų paprastos. Būtent čia debesų kompiuterijos sprendimai ir turi daugiausiai privalumų. Visų pirma, naudojant debesies prieglobos infrastruktūrą, nereikia vietinio serverio ar programinės įrangos. Antra, vartotojai gali patogiai stebėti savo saugomo turto būklę realiuoju laiku, greitai gauti informaciją apie su objekto saugumu susijusius įvykius, pavojaus signalus bei reaguoti nelaimės atveju. Apsaugos sistemų profesionalams debesų kompiuterijos sprendimų naudojimas suteikia galimybę nuotoliniu būdu padėti savo klientams konfigūruoti įrenginius, ištaisyti klaidas, prižiūrėti ir atnaujinti saugos sistemas bei teikti geresnes paslaugas.

Verta paminėti, kad kartu su tuo, kad atsiranda daugiau debesų kompiuterija paremtų sprendimų ir paslaugų, tuo dažniau susiduriama ir su kibernetinio saugumo iššūkiais. Visi reglamentai, susiję su duomenų saugumu atskleidžia atsargų požiūrį į debesijos kompiuterija paremtų  apsaugos įrangos ir sistemų diegimą. Todėl ypatingai svarbu, kad debesijos pagrindu veikiančių sprendimų ir paslaugų teikėjai visą dėmesį skirtų asmens duomenų apsaugos taisyklėms ir reglamentams bei jų laikytųsi.

5.      Ypatingai aukštos kokybės vaizdo perdavimas bet kokiomis sąlygomis taps apsaugos pramonės standartu

Vaizdo apsaugos kameroms visada labai svarbu išlaikyti vaizdo ryškumą ir užfiksuoti detales ištisą parą, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Pažangios vaizdo kameros su galimybe gerai filmuoti naktį ir beveik visiškai tamsioje aplinkoje atkuria didelės raiškos ir spalvotus vaizdus, buvo labai laukiamos rinkoje. Matome, kad įspūdingos technologijos vis labiau plinta apsaugos sistemų tarpe daugėja IP kamerų modelių su tokiomis technologijos kaip 4K filmavimo raiška, keičiamas židinio nuotolis (varifokalinės IP kameros) ar PTZ. Siekiant užfiksuoti ir pateikti aiškesnės kokybės vaizdą esant prastam matomumui ir atšiauriam orui, naudojami didelio našumo vaizdo jutikliai, ISP technologija bei DI algoritmai, leidžiantys kameroms išlaikyti įspūdingą vaizdo ryškumą bei detales.

Kuomet kalbama apie vaizdo atkūrimo technologiją, verta paminėti tendenciją į naujus fotoaparatus talpinti kelis objektyvus. Vieno objektyvo fotoaparatai turi ribotas galimybes, sudėtinga gauti detalesnį vaizdą didesniu atstumu ar gauti aprėpti vaizdą didelėse erdvėse. Paprastai kokybiškai atliekamas tik vienas uždavinys. Tuo atveju, kuomet naudojami du ar daugiau vaizdo objektyvų vienoje kameroje, kelių objektyvų fotoaparatai gali vienu metu pateikti ir panoramas, ir detalius, priartintus to paties didelio objekto vaizdus. Taikant šias funkcijas turinčius įrenginius oro uostuose, laivų uostuose, logistikos centruose, automobilių stovėjimo aikšteles, stadionuose ir aikštelėse, šios kelių objektyvų kameros yra nepakeičiamas sprendimas.

6.      Biometrinė prieigos kontrolė padidins saugumą ir efektyvumą

Per pastaruosius dešimtmečius modernūs prieigos kontrolės įtaisai gerokai mus atitolino nuo raktų, PIN kodų ar asmens tapatybės kortelių. Pamažu pereiname į biometrinių duomenų erą, prieigos kontrolės rinką sparčiai užima biometrinis autentifikavimas – nuo pirštų atspaudų ir delno atspaudų iki veido ar akies rainelės atpažinimo.

Biometrinės prieigos kontrolė suteikia būdingų pranašumų, pvz., didesnį saugumą ir efektyvumą, sumažinant padirbinėjimą. Jie patikrina per kelias sekundes – ar sekundžių dalis – ir apsaugo nuo nereikalingo fizinio kontakto. Tokių biometrinių duomenų kaip rainelės, delno atspaudo ir veido atpažinimo naudojimas kartu su bekontakčiu prieigos kontrolės sprendimu yra ta higieninė praktika, kuri yra labai patogi naudoti pandemijos atveju.

7.      „Zero Trust“ arba nulinio pasitikėjimo metodas taps svarbiausia siekiamybė kibernetinio saugumo srityje

Pastaruoju metu vis daugiau įrenginių jungiantis prie interneto, kibernetinis saugumas tapo vienu didžiausių iššūkiu pramonėje. Neseniai pagrindinėse pasaulio rinkose, Europoje priimtame GDPR  bei Kinijos duomenų saugumo įstatyme, buvo įvesti griežtesni duomenų saugumo ir privatumo apsaugos reglamentai, todėl kibernetiniam saugumui keliami didesni reikalavimai. O kelios pastarųjų dienų didelio masto išpirkos reikalaujančios kibernetinės atakos prieš verslą labai aiškiai įtikino mus, kad kiekvienos pramonės šakos įmonės turi sustiprinti savo tinklo saugumo architektūrą bei bendrai stiprinti duomenų saugumą internete.

8.      Žaliasis gamybos procesas ir mažiau taršių technologijų iniciatyva stipriai žengs į priekį

Dažnai sutariama, kad mažai taršios technologijos yra labai vertinamos ir laukiamos visose gyvenimo srityse, todėl apsaugos sistemų rinkoje stebima tendencija, kuomet klientai teikia pirmenybę mažai energijos sunaudojantiems arba saulės energija maitinamiems produktams.

Tuo tarpu įstatymai, taisyklės ir politika, ribojantys gamybos įmonių anglies išmetimą, skatina pramonę kasdienėje veikloje ir gamyboje labiau tausoti gamtą, naudoti aplinkai nekenksmingas medžiagas įrenginius, taupančių elektros energiją. Džiugu matyti, kad vis daugiau apsaugos produktų gamintojų perima „žaliąją“ gamybą ir yra įsipareigoję sumažinti savo anglies dvideginio išmetimą. Aišku, kad pasiekti ambicingus tikslus užtruks, bet labai svarbu, kad judama teisinga kryptimi ir tikimasi, kad ateinančiais metais bus matyti daug naujų gamtą tausojančių sprendimų rinkoje.